O cestovánà Äasem snà lidé již od pradávna. Nenà tedy divu, že se stalo námÄ›tem nejen mnoha legend a pÅ™ÃbÄ›hů (staÄà si jen vzpomenout na ty, kdy ÄlovÄ›k veÅ¡el do jeskynÄ›, a když z nà vyÅ¡el, zjistil, že mezitÃm uplynula celá desetiletÃ), ale pozdÄ›ji i vÄ›deckofantastické literatury. Typickým pÅ™Ãkladem je zde Stroj Äasu od H. G. Wellse, tedy autora, který žil ve viktoriánské Anglii.
Â
Nenà tedy divu, že si i vÄ›dci lámou hlavu s otázkou, zda jsou cesty Äasem reálnÄ› možné, aÅ¥ už do minulosti, budoucnosti Äi obÄ›ma smÄ›ry. ZatÃm samozÅ™ejmÄ› pracujà pouze v teoretické rovinÄ›, avÅ¡ak pokud by uspÄ›li, bylo by jen otázkou Äasu, kdy by bylo zavedeno v praxi.
Â
Â
Je tedy rozhodnÄ› na mÃstÄ› se ptát, jak moc je tato možnost reálná. Ukazuje se vÅ¡ak, že posÃlánà lidà Äasem v nejbližšà dobÄ› rozhodnÄ› nehrozÃ. K tomu by totiž bylo potÅ™eba pÅ™ekonat rychlost svÄ›tla, což prozatÃm pÅ™edstavuje bariéru, se kterou si nedovedeme poradit.
Â
Problémem také je, že lidské tÄ›lo by takovou rychlost zkrátka a dobÅ™e nevydrželo. OvÅ¡em i pokud bychom se jà pÅ™iblÞili, napÅ™Ãklad na 99 %, pak by byla cesta Äasem relativnÄ› možná. Princip je jednoduchý – ÄÃm rychleji se pohybujeme, tÃm rychleji kolem nás plyne i Äas. PÅ™eci jen, každý pohyb pÅ™edstavuje zakÅ™ivenà Äasoprostoru. Co by to tedy pro nás znamenalo?
Â
Â
Pokud by se hypotetický cestovatel vydal 99% rychlostà svÄ›tla, pak by Äas kolem nÄ›j ve skuteÄnosti plynul mnohem pomaleji než pro ostatnÃ. Pokud by se tedy vrátil napÅ™Ãklad (z jeho pohledu) po roce, zjistil by, že na Zemi uplynula mnohem delÅ¡Ã doba.
Â
I tato forma cesty Äasem je nám vÅ¡ak prozatÃm uzavÅ™ena. Nemáme totiž technologie, kterými bychom mohli nÄ›co takového uskuteÄnit, nehledÄ› na to, jak zabezpeÄit, aby cestovatel bÄ›hem té doby nepÅ™iÅ¡el dÃky tÄ›mto rychlostem o život.
Â
Zdá se tedy, že cesty Äasem prozatÃm zůstanou jen v hlavách autorů knih a filmů. A to je možná dobÅ™e – kdo vÃ, jaké Å¡kody bychom tÃm mohli napáchat.