Kvůli tomu, že populace stárne, zaÄÃnajà se objevovat onemocnÄ›nÃ, které nikdy dÅ™Ãve nebyly tak běžné. ŘeÄ je o demencÃch, jejichž prevalence a závažnost se u starÅ¡Ãch roÄnÃků zvyÅ¡uje. Jednou z nejznámÄ›jÅ¡Ãch a nejÄastÄ›jÅ¡Ãch je Alzheimerova demence. Toto onemocnÄ›nà nenà jeÅ¡tÄ› úplnÄ› pÅ™esnÄ› vysvÄ›tleno a popsáno. Jako jeden z mechanismů se jevà vnik beta amyloidu. Jedná se o metabolity proteinů, které se v CNS běžnÄ› nacházÃ. U starÅ¡Ãch lidà se tyto proteiny rozkládajà za vzniku nezpracovatelného amyloidů, který se doslova usazuje na specifických mÃstech mozku, a tak způsobuje typické projevy. Velmi důležité je poÄÃnajÃcÃho Alzheimera odhalit a zaÄÃt i v poÄáteÄnÃch fázÃch léÄit.
Sice jeÅ¡tÄ› stále nejsme schopni tuto nemoc úplnÄ› odstranit, jsme ale schopni jejà rozvoj velmi výraznÄ› oddálit. KromÄ› jiného je patrné, že u lidà trpÃcÃch Alzheimerem je v mozku snÞené množstvà acetylcholinu, na což farmakologicky mÃÅ™Ãme. Inhibujeme totiž enzym, který acetylcholin rozkládá. Tato léÄiva nesou název donepezil, rivastigmin, galantamin. U závažnÄ›jÅ¡Ãch stavů se pak využÃvá memantin. KromÄ› toho, pokud je již v mozku vytvoÅ™en amyloid a my jsme jej prokázali pomocà zobrazovacÃch metod, jsme schopni cÃlit i na nÄ›j. Jde to pomocà monoklonálnÃch protilátek aducanumab, lecanemab nebo donamemab.
Speciálnà skupinou látek jsou nootropika. TÄ›m se v angliÄtinÄ› pÅ™ezdÃvá také smart drugs. Jedná se totiž o látky, které prokazatelnÄ› zlepÅ¡ujà stav mozku. PoužÃvajà se tak po cévnà mozkové pÅ™ÃhodÄ›, u poruch vÄ›domà nebo u pÅ™edÄasnÄ› narozených dÄ›tÃ. Tyto látky zlepÅ¡ujà průtok krve mozkem, jeho zpracovánà kyslÃku a glukózy a také urychlujà odbourávánà laktátu. Farmakologie jakožto vÄ›da o léÄivech je velmi zajÃmavá a skýtá mnohá pÅ™ekvapenÃ. Stále zde existujà neprobádaná pole, která mohou mÃt velký potenciál pro zlepÅ¡enà lidského zdravÃ.