O betonových plotech se tvrdí, že je postavíte rychleji, než zeď z cihel, a že vás to vyjde výrazně levněji. Jestliže zhlédnete nějaká instruktážní videa na Internetu, může se tato práce zdát poměrně snadnou, a to nahrává přesvědčení, že byste se přece jen do toho mohli pustit sami. Na záběrech videa můžete spatřit, jak jsou již zhotovené otvory pro sloupky, dva metry od sebe, jak jsou sloupky zabetonované a přesně vyměřené tak, aby do jejich drážek dobře zapadly prefabrikované železobetonové panely.
Možná si dobře uvědomujete, že jakékoli video lze sestříhat tak, abyste viděli jen část pravdy, a zejména v reklamních prezentacích se lidé neradi chlubí tím obtížným, co by mohlo zákazníky od proklamované záležitosti spíše odradit. Jaká je tedy celá pravda, někdy a někde zamlčovaná?
Výkop otvorů pro sloupky nepůjde tak snadno – když se staví plot na rovině, kde se nachází pouze běžná orná půda, vystačíte tu s obyčejným rýčem, lopatou a krumpáčem, a postupně si poradíte s výkopy jam pro sloupky sami. Jenže tento ideální stav nemusí fungovat všude. Co když narazíte na balvany, skálu, stavební navážku, zavezené pletivo, hutný jíl a podobně obtížný terén? Co když potřebujete vykopat otvory v prudkém svahu, anebo se půda pod vámi sesouvá? A co když je těch sloupků třeba padesát? Nebude to pro vás neúnosná dřina?
Zvedání desek do výšky – na záběrech videa lze spatřit obvykle dva pracovníky, kteří zvedají do výšky každou z desek, aby ji poté zasunuli do drážek mezi sloupky. Používají k tomu buď kladkostroj s opěrnou trojnožkou, anebo mají k dispozici autojeřáb. Stěží byste viděli někoho, kdo by se jako soumar dřel s těžkými deskami, vážícími téměř metrák, a zdvihal je nad hlavu. Toto je důležitý moment pro každého, kdo se chystá postavit plot svépomocí, protože zjistí, že je nutné někde sehnat jeřáb i s obsluhou, anebo pořídit ne zrovna levný kladkostroj, takže pak stojí za úvahu, zda práci raději nesvěřit profesionálům. Betonové ploty cena montáže je položka, která vás bude zřejmě zajímat jako první.