Strojírenství je obor natolik obsáhlý, náročný a složitý, že právě toto je důvodem, proč se od něj mnoho mladých lidí odvrací a věnuje se raději snazším studijním oborům. Přesto se s jeho základy seznamují již starší děti v rámci výuky pracovního vyučování na základních školách. Berou do rukou jednoduchá ruční nářadí, jako je kladivo, pilka na kov a pilník, a tu a tam si vypomáhají ruční elektrickou vrtačkou.
Vrtání válcových otvorů je natolik snadný proces, že se zdá, že přece jen to nemusí mít strojaři tak obtížné, a že se tomuto oboru může věnovat i méně talentovaný jedinec, ale pak přijde na přetřes přesnost otvoru zhotoveného běžným vrtákem, a jste v koncích. Jak si například poradíte, pokud dostanete za úkol vyrobit otvor s velmi přesným rozměrem, s minimální tolerancí co se týče kruhovitosti, a s jemným povrchem, aby do něj bylo možno zasunout pohyblivou hřídel? Což je případ například převodovek, ojnic nebo pístů spalovacího motoru.
Vrták vám na to stačit nebude. Musíte se poohlédnout po něčem přesnějším.
Co si pod tím představit? Nástroje pro zhotovení přesnějších otvorů se nazývají výhrubníky a výstružníky. Od vrtáků se liší tím, že nemají pouze dva břity, ale větší počet břitů, umístěných po obvodu válcové části nástroje. Více břitů udrží lepší vedení nástroje uvnitř předvrtaného otvoru a docílíte tím mnohem přesnějšího výrobního procesu.
Výstružník stavitelný je dosud nejpřesnější nástroj, s nímž lze zhotovit otvory pro pohyblivé strojní mechanismy, a to jak v sériové, tak i v kusové výrobě. Výstružníky jsou sice speciální nástroje, ale jsou natolik rozšířené v povědomí strojařů, že byste stěží našli někoho, kdo by je neznal a nikdy se s nimi nesetkal. Vystružování je také proces naprosto běžný v mnoha strojírenských firmách, které dodávají na trh komponenty pro většinu spotřebního zboží.